Region X/SE District tournament bracket released

Region X/SE District tournament bracket released

HICKORY, N.C. — The pairings and game times for the 2018 Region X/Southeast District baseball tournament at the Burlington Athletic Stadium in Burlington, N.C. have been released.

The 15th-ranked Catawba Valley Community College baseball team (39-14, 18-7 in Region X) enters the tournament ranked as the No. 4 seed and will face No. 5 seed Brunswick Community College (25-21, 14-10 in Region X) at 4 p.m. Friday.

The winner of the CVCC/Brunswick contest would face either top seed Pitt Community College (28-10-1, 20-2 in Region X) and No. 8 seed Southeastern Community College (20-19, 10-13 in Region) on Saturday at 7 p.m.

Other first-round match-ups include No. 2 Patrick Henry (34-14-1, 16-5-1) against No. 7 Bryant & Stratton (27-22, 13-12) and No. 3 Pasco-Hernando (35-16) — the Region VIII champion from Port Richey, Fla. — facing No. 6 seed Wake Tech (27-16-1, 12-10-1).

The winner of the double-elimination tournament receives an automatic bid to the National Junior College Athletic Association (NJCAA) Division II World Series, which takes place May 26 through June 2 at David Allen Memorial Ballpark in Enid, Okla.

If the Red Hawks could win the Region X/Southeast District tournament, they would make their third World Series appearance in program history (2012, 2015).

On top of the tournament action, All-Region awards will be announced following the annual coaches meeting on Thursday night in Burlington, N.C.

Below is a look at the official tournament bracket:

2018 Region X/Southeast District tournament schedule


Friday, May 11


G1: No. 3 Pasco-Hernando (Fla.) vs. No. 6 Wake Tech, 10 a.m.


G2: No. 2 Patrick Henry vs. No. 7 Bryant & Stratton
, 1 p.m.

G3: No. 4 Catawba Valley vs. No. 5 Brunswick, 4 p.m.


G4: No. 1 Pitt vs. No. 8 Southeastern, 7 p.m.


Saturday, May 12


G5: Loser G1 vs. Loser G2, 10 a.m.


G6: Loser G3 vs. Loser G4, 1 p.m


G7: Winner G1 vs. Winner G2, 4 p.m.


G8: Winner G3 vs. Winner G4, 7 p.m.


Sunday, May 13


G9: Winner G6 vs. Loser G7
, 10 a.m.

G10: Winner G5 vs. Loser G8
, 1 p.m.

G11: Winner G7 vs. Winner G8
, 4 p.m.

G12: Winner G9 vs. Winner G10, 7 p.m.

 

Monday, May 14


G13: Loser G11 vs. Winner G12, 3 p.m.


G14: Championship: Winner G11 vs. Winner G13, 7 p..

 

Tuesday, May 15


G15 (if neccessary): If winner of G11 loses G14, 1 p.m.